Průsvitný (translucentní) strop

Odpovědět
Uživatelský avatar
DrbyAdmin
Administrátor fóra
Příspěvky: 14
Registrován: pon 12. říj 2020 22:06:00

Průsvitný (translucentní) strop

Příspěvek od DrbyAdmin »

Při montáži translucentního stropu se používají v zásadě dvě základní varianty osvětlení, a to obvodové a celoplošné. V případě obvodového podsvícení se používají LED pásky, na celoplošné podsvícení buď LED pásky nebo LED moduly. Je třeba mít na mysli, že životnost a tím i účinnost LED je závislá na jejich chlazení, a proto je doporučeno použití chladicích profilů.
  • Obvodové podsvícení
U obvodového podsvícení je žádoucí, aby vzdálenost LED pásku od průsvitného stropu byla alespoň 10 cm, aby se světlo více rozptýlilo. Platí zde pravidlo, že čím je tato vzdálenost menší, tím je intenzita světla u okrajů stropu vyšší a rozptýlení světla nižší a naopak.
obvodove-pred.jpg
obvodove-po.jpg
  • Celoplošné podsvícení
Používá se zpravidla v menších místnostech, kde je potřeba více světla jako třeba koupelny nebo chodby.
Aby se při použití LED pásku dosáhlo efektu jednolité svítící plochy, je potřeba řídit se jednoduchým pravidlem: Vzdálenost mezi jednotlivými pásky musí být stejná nebo menší než je vzdálenost pásku od průsvitného stropu (při použití LED pásku s úhlem vyzařování 120°. Při použití LED pásku s větším úhlem vyzařování se vzdálenost mezi jednotlivými pásky může zvětšit.)
celoplosne-pred.jpg
celoplosne-po.jpg

Pár tipů na závěr

1) Naše translucentní stropy mají světelnou propustnost kolem 70%, takže při výpočtech osvětlení je třeba 30% intenzity světla odečíst.

2) Je třeba, aby prostor nad novým stropem byl dokonale ošetřen proti opadávání nečistot a zároveň dobře utěsněný proti zalézání hmyzu. Pokud se tak nestane, stíny těchto nečistot kazí výsledný efekt. Další možností je přidání pomocného transparentního stropu, který nečistoty zachytí.

3) Pro LED podsvícení napínaných stropů je vhodné použít regulaci intenzity osvětlení.

4) Pokud existuje možnost umístění zdroje mimo mezistropní prostor, je dobré tuto možnost využít.

Odpovědět